تبلیغات
آفرینش تجربه ها - درسهایی از ورشکستگی شرکت دوو

میپردازم اینجا به مدیریت، گاه کارآفرینی گاه تجربیاتم گاه افکارم گاه دلنوشته هایم.. خلاصه بگویم: اینجا مینویسم از گذر زندگیم

درسهایی از ورشکستگی شرکت دوو

تاریخ:سه شنبه 11 فروردین 1394-02:15 ب.ظ

بسم الله
سلام.

برادرم اعتقادی دارد: غالب کتب موفقیت و مدیریت ترجمه اند و اصول موفقیت در کشور ما با سایر کشورها تفاوت فاحشی دارد. پس این کتابها به درد ما نمیخورن!
نگاهش به کتاب " سنگ فرش‌های هر خیابان از طلا است " می افتد و میخندد و میگوید: یعنی در هر کاری و هر راهی میتوان به طلای موفقیت رسید، در ایران ممکن نیست! شرط میبندم نویسندش خارجیه!"
میگویم: میدونی نویسندش کیم وو چونگ موسس شرکت بزرگ بین المللی دوو  ...
 با جدیت میگوید: دوو که ورشکست شده!
انگار آب سرد روی من ریخته باشند.  من هنوز تحت تاثیر نصایح شیرین این مرد بزرگ و پشتکار غیرقابل وصف او بودم ...
از اعتقادش به اینکه از همان دست که بدهد پس میگیرد، از توجه به منفعت طرف تجاری به جای نگرش خودخواهانه، از اینکه اعتقاد داشت به اندازه ثروتش در برابر جامعه مسئولیت دارد، از اینکه علی رغم ثروتش قناعت را ترجیح میداد. از این که از اسراف بیزار بود، از اعتقادش به لزوم تلاش و اینکه کارش برایش مثل سرگرمی لذتبخش است. از ارزشی که برای اعتبار و آموزش قائل بود و ...

آری به قول با دکتر مجید زارع: "به برکت دسترسی به وب، جستجویی کوتاه در گوگل نشانم داد که شرکت دوو در سال 1990 ورشکست گردید! کیم وو جونگ هم پس از پنج سال در به دری و فرار از قانون، بالاخره به هنگام بازگشت به کره جنوبی در فرودگاه سئول بازداشت شد. او در سال 1996 در دادگاه به جرم مشکلات مالی و اختلاس به باز گرداندن ۲۲ میلیارد دلار و تحمل  10 سال زندان محکوم شد. گفته می شود این در نوع خود بزرگترین شکست برای یک شرکت بزرگ صنعتی در تاریخ بوده است. البته چونگ پس از یک سال به علت نقش بارزی که در  توسعه صنعتی کره جنوبی داشته بود، توسط ریس جمهور وقت کره مورد عفو قرار گرفت و از زندان آزاد شد."

مردی که به رقابت اخلاقی برای موفقیت اعتقاد داشت چگونه به اینجا رسید؟
در دوران دربدری چونگ پس از ورشکستگی، خبرنگاری مخفیانه به دیدار او رفته و با او مصاحبه ای ترتیب داده بود. چونگ آنجا گفته بود که دلیل شکست سنگینش، اصرار و علاقه مفرط او به کسب موفقیت‏های شگرف در طی زمانی کوتاه بوده است.

اکنون بیشتر می‌فهمم چرا در قرآن صبر و عمل نیک به هم گره خورده اند. بزرگترین آرزوی آقای کیم وو چونگ این بود که مردم از او به عنوان کارافرین لایق و محترم یاد کنند. او میخواست در جامعه اش برای کارآفرینان احترام بیشتری قائل باشند و جناب کیم وو چونگ را در کارش متخصص بدانند. اما اکنون ضعف مدیریت را به او لقب داده اند. فاسد مالی شناختند.
ایشان صبور بود. بیشتر از تمام شاغلان جوانی که به علت حقوق کم و کار ساده خود شکاست میکنند. بیشتر از تمام کسانی که بعد از رسیدن به ثروتی کار خود را کم میکنند تا در سایه ثروتشان خوش میکنند (مثل شریک آغازین کیم وو چونگ) او صبور بود . او صبور بود به اندازه زمانی که علی رغم مشکلات کمرشکن ایستاد و کسب و کارش را رونق داد. او بیشتر از من و تو صبور بود، اما انسان هرچه بزرگتر میشود صبرش به همان اندازه رشد نکند سرش خم میشود و سقوطش بزرگتر..
با این همه هنوز هم به خاطر درس‌هایی که کیم ووچونگ یاد داد سپاس گزار اویم و برایشان احترام قائلم.


در ادامه شرح مفصل تری از این شکست بیان شده است:

سقوط یک ستاره - درسهایی از ورشکستگی شرکت دوو

تالیف : علیرضا بیاتی - حسین مقدمی

 مقدمه

نام دوو برای ایرانیان چندان نا آشنا نیست. نام این شرکت در دهه هفتاد مترادف با خودروهای وارداتی و سپس مونتاژ محصولات این شرکت در ایران بود. در سال 1991 میلادی (1370 شمسی) واردات خودروهای سواری دوو (اسپرو و ریسر) به ایران از کشور کره جنوبی آغاز شد. در سال 1375 خودرو سواری سی یلو و در سال 1378 خودرو سواری ماتیز تولید و به بازار ایران عرضه شد. در ابتدای دهه هشتاد ناگهان به علت ورشکستگی و فروش شرکت دوو به شرکت جنرال موتورز همکاری این شرکت با ایران به حالت تعلیق درآمد. طی یک دهه نامی از شرکت دوو نبود تا سال گذشته دوباره با زمزمه خرید شرکت دووالکترونیک توسط یکی از شرکتهای ایرانی نام این شرکت دوباره به خبرها راه یافت ولی این خرید با بدعهدی شرکت کره ای  تحت فشارهای سیاسی ایالات متحده آمریكا ، مانند همکاری با شرکت دووموتورز چندان سرانجامی نیافت. فارغ از ارتباط شرکت دوو با ایران ، این شرکت سرنوشت پرفراز و نشیبی دارد که به عنوان یک موردی قابل مطالعه در مباحث مدیریت مطرح و مورد توجه قرار می گیرد. دوو در اواخر دهه 60 میلادی تحت عنوان گروه  صنعتی دوو تاسیس و در سال 1999 توسط دولت کره جنوبی  منحل گردید.  این شرکت قبل از بحران مالی آسیا در سال 1998 ، دومین  مجموعه عظیم صنعتی در کره پس از گروه هیوندای و در جایگاهی بالاتر از  سامسونگ و LG قرار داشت. گروه دوو دارای حدود 20 زیر گروه بود ، که هنوز بعضی از آنها به  عنوان شرکت های مستقل فعالیت دارند. سقوط دوو تبعات زیادی برای گروه دوو داشت و ضربه سنگینی به اقتصاد و صنعت کره جنوبی وارد نمود .

تاریخچه

 اولین شرکت دوو در ماه مارس سال 1967 توسط کیم وو جونگ[3] پسر استاندار  دایگو[4] تاسیس گردید.  این شرکت در ابتدا بر روی صنایع نساجی و صنعت پوشاک که حاشیه سود بالایی داشت تمرکز پیدا کرد.  مهم ترین مزیت در این صنعت نیروی کار ارزان و فراوان کره جنوبی بود. دوو در پایان دومین برنامه پنج ساله اقتصادی تبدیل به یک بازیگر بزرگ صنعت کره جنوبی گردید. رییس‌جمهور وقت کره به ‌ این شرکت کمک زیادی کرد تا از حمایت‌های مالی بانکی استفاده کند. دوو بوسیله وام های کم بهره که بازگشت آنها معمولا توسط دولت تضمین می‌شد مورد حمایت قرار گرفت.  بنیانگذار دوو همچنین با سایر سیاستمداران کره ارتباطات نزدیکی برقرار کرد و از ‌این طریق اعتبارات فراوانی برای شرکتش جذب نمود

 برنامه پنج ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی کره جنوبی از سال 1973 تا 1981 شروع شد. دولت حمایت خود را بر روی توسعه صنایع ماشین سازی و صنایع الکتریکی ، کشتی سازی ، پتروشیمی ، پیمانکاری و طرح های نظامی متمرکز نمود.  در پایان این دوره شرکت دوو به اجبار دولت وارد صنعت کشتی سازی گردید.  کیم از ورود به این صنعت رویگردان بود ، اما دوو به زودی در زمینه تولید سکوهای نفتی و کشتی با قیمتهای رقابتی به شهرت رسید.

در سال 1978 شرکت دوو موتور با خریداری ۵۰ درصد از سهام شرکت سایهان موتور[5]  قدم در راه خودروسازی نهاد و در سال 1983 با افزایش سهامش در این شرکت نام آنرا به دووموتور تغییر داد و بعد از مدت کوتاهی شرکت خودروسازی دوو شروع به توسعه فعالیت خود در سراسر جهان نمود. در سال 1987 حدود نیمی ‌از خودروهای تولیدی این شرکت به آمریکا و سایر کشورها صادر می‌شد.  طی‌این دوره دوو به بزر‌گ‌ترین خودروساز کره و هفتمین خودروساز بزرگ دنیا تبدیل شده و تا سال ۱۹۹۶ تمام مدل‌های ‌این شرکت از روی مدل‌های جنرال موتورز برداشته شده بود.

در طی سال های بعد ، دولت کره در سیاست های اقتصادی لیبرال تر شد. در راستای تشویق تجارت بازار آزاد ، محدودیت واردات کاهش یافت و حمایت از تولیدات داخلی کمرنگ تر شد.  سیاست دولت به توسعه شرکت های کوچک خصوصی و تشویق شرکتهای بزرگ کره ای برای ورود تهاجمی تر به بازارهای خارجی تغییر یافت. واکنش دوو به این سیاست، ورود به عرصه سرمایه گذاری مشترک با شرکت های آمریکایی و اروپایی برای گسترش صادرات صنایع موتوری، مهندسی، تجهیزات ارتباطی و مخابراتی ، صنایع سنگین، تولید کشتی ، محصولات دفاعی و امنیتی ، لوازم الکترونیکی مصرفی ، تجهیزات ساخت و ساز ، ساختمان سازی، هوا فضا و طراحی و ساخت نیمه هادی بود. در نهایت ، دوو شروع به ساخت هلیکوپتر و هواپیما های غیر نظامی ، با قیمتی به مراتب ارزان تر از نمونه های آمریکائی نمود. در این سالها فعالیت‌های فرامرزی گروه دوو شامل مشارکت در ۴۰۰ پروژه و ۸۵ شرکت سرمایه‌گذاری بود و در‌این زمان دوو در زمره ۱۸ شرکت بزرگ بین‌المللی دنیا در آمده بود. در این سالها تجربه دوو نمونه موفق رشد و توسعه شرکتها در کره جنوبی بود.

گروه دوو چندین شرکت عظیم را در زیر چتر خود داشت که عبارت بودند از:

•  گروه دوو موتور[6] : گروه وسایل نقلیه (زیر شاخه ها: شرکتهای قطعات اتومبیل دوو ، اتوبوس سازی دوو و ماشین های تجاری دوو )

• گروه فروش دوو موتور[7] : گروه شرکتهای فروش خودرو، این شرکت نه تنها فروش خودروهای  دوو بلکه فروش خودروهای جنرال موتورز و دیگر خودروهای کره ای را در شبکه فروش خود داشت (زیر شاخه ها: شرکتهای DIV Iaan ، SAA  و حراج خودرو سئول)

•  گروه دوو الکترونیک[8] : یک شرکت قوی در سطح بین المللی و در سطح کشور کره (زیر شاخه ها: شرکتهای  قطعات الکترونیک دوو، صنایع موتورهای الکتریکی دوو و شرکت اورین الکتریک)

•  شرکت صنایع دقیق دوو[9] : تولید سلاح گرم کالیبر کوچک و قطعات خودرو

•  شرکت نساجی دوو با مسئولیت محدود[10].

•  شرکت صنایع سنگین دوو[11]  (DHI): تولید کننده ماشین آلات سنگین

  •  شرکت کشتی سازی و مهندسی دریایی دوو DSME[12]: سازنده کشتی های کانتینربر ، تانکرهای نفت و هواپیما .  در سال 2001 شرکت DSME به عنوان یک شرکت مستقل در فهرست شرکتهای بورسی کشور کره قرار گرفت. کشتی ایران صدر ، در سال 1985توسط DSME ساخته شده است.

•  شرکت اوراق بهادار دوو[13] :  شرکت اوراق بهادار مالی

•  گروه مخابرات دوو[14]: فعال در زمینه مخابرات( زیر شاخه : شرکت سیستم های اطلاعات دوو)

•  شرکت دوو[15]: فعال در زمینه ساخت بزرگراه ها ، سدها و آسمان خراش ها  به ویژه در منطقه خاور میانه و آفریقا (زیر شاخه شرکت پیمانکاری دوو - کیانگنام[16])

• شرکت  بین الملل دوو [17]: فعال در زمینه تجارت بین المللی

•  شرکت توسعه دوو [18]: مدیریت هتلهای دوو در سراسر جهان

•  موسسه مهندسی پیشرفته (IAE) [19] : مرکز تحقیق و توسعه یکپارچه

 بحران و سقوط

بحران مالی آسیا در سال 1998 باعث فرو رفتن گروه دوو در مشکلات عمیق اقتصادی شد. روابط شکننده این گروه با دولت وقت کره در زمان ریاست جمهوری کیم دا یونگ[20] و همچنین مدیریت ضعیف مالی باعث تعمیق مشکلات شد.

در سال 1998 که دیگر شرکتهای عظیم چند ملیتی کره ای  اقدام به تعدیل و تقلیل سرمایه گذاریها نمودند . شرکت دوو اقدام به تاسیس و الحاق 14 شرکت جدید به 275 شرکت تابعه خود نمود. در این سال گروه دوو از مجموع فروش 51 میلیارد دلار جمعا متحمل 458 میلیون دلار زیان شد . ادامه مشکلات در سال مالی منتهی به سال ۲۰۰۰ میلادی منجر به ۱۰ میلیارد دلار زیان شد . کارشناسان میزان زیان واقعی را سه برابر میزان گزارش شده می دانستند. بعد از‌ این زیان ارزش سهام شرکت دوو ۹۴ درصد افت کرد. تا آن تاریخ، ‌این بزرگ‌ترین میزان زیان یک شرکت در تاریخ کره‌جنوبی بوده است. سهم بازار ‌این شرکت نیز به شدت کاهش یافت. بررسی‌ها نشان می‌داد که دوو مقادیر زیادی پول برای برنامه‌های توسعه‌ای خود به صورت وام از منابع مالی دریافت کرده بود. در سال ۱۹۹۹ میزان بدهی‌های داخلی و خارجی ‌این شرکت بالغ بر ۱۶ میلیارد دلار می‌شد.

مدیریت دوو معتقد بود موفقیت یعنی توسعه و گسترش هرچه بیشتر شرکت، این دیدگاه مسئولین شرکت را از توجه به بازده سرمایه گذاریهای جدید انجام شده بازداشته بود. در میانه دهه ۹۰ میلادی شرکت دوو متهم به فساد مالی شد . آنها از بسیاری از شرکت های زیرمجموعه با مستندات ساختگی پول دریافت می کردند. میزان این اختلاس بطور رسمی 20 میلیارد دلار آمریکا و بصورت غیر رسمی تا ۳۸ میلیارد دلار تخمین زده می شود. این شرکت با سند سازی میزان سودآوری شرکت را غیر واقعی و بالا نشان می داد.

در سال ۲۰۰۰ دولت کره اموال و دارایی های شرکت دوو را به حراج گذاشت. در سال ۲۰۰۱ شرکت GM ، شرکت دوو موتور  ر ا به قیمت 2/1 میلیارد دلار خریداری کرد. از آن زمان به بعد جنرال موتورز اقدام به تغییر نام  اتومبیلهای ساخت  دوو تحت برندهای دیگری مانند شورلت ، بیوک ، پونتیاک ، هولدن  و سوزوکی نمود و تنها نام  جی ام دوو[21] را برای کشورهای کره جنوبی و ویتنام تا سال 2011 حفظ نمود .  همچنین بخش وسایل نقلیه تجاری دوو به شرکت تاتا موتور هند فروخته شد.

 بلافاصله بعد از ورشکستگی ، کیم وو جونگ رئیس گروه دوو به فرانسه گریخت. او در ماه ژوئن سال 2005 بعد از شش سال به کره بازگشت و بلافاصله بازداشت شد. کیم به تقلب حسابداری (به مبلغ 43.4 میلیارد دلار) ، استقراض غیرقانونی (به مبلغ 10.3 میلیارد دلار) و قاچاق ارز به خارج کشور دلار (به مبلغ 3.2 میلیارد دلار) متهم شد و در نهایت کیم به ده سال زندان به جرم تقلب و اختلاس  محکوم شد. در سی دسامبر سال 2007 کیم وو جونگ به مناسبت سال نو میلادی مورد عفو رئیس جمهور وقت کره رو مو هیون[22] قرار گرفت.

عوامل موثر بر شکست دوو

در ابتدای دهه نود نسبت بدهی به دارایی گروه دوو بسیار بالا و ساختار مالی شرکت عمدتا بر بدهی متکی بود. بازارهای اصلی شرکت به شدت راکد و مخارج تحقیق و توسعه در حال افزایش بود. ناآرامی های کارگری ادامه داشت .کارگران کارخانجات‌ این شرکت به ساعت های کار طولانی و پرداخت کم حقوق ، عدم امنیت شغلی و عملکردهای مالی ضعیف مدیران معترض بودند. بطور نمونه شرکت کشتی سازی دوو متحمل خسارات سنگین برای افزایش پرداختها به کارگران گردید. شرکت روابط نزدیک سابق را با دولت نداشت، سیاست های دولت بر علیه این شرکت بود. مدیرعامل دوو طبق یک اتهام ثابت نشده به پرداخت کمک به کمپین انتخاباتی رئیس جمهور سابق رو تائه وو[23] در ازای کسب یک قرارداد بزرگ دولتی برای ساخت یک پایگاه زیردریایی متهم شد. سیاست های دولت به عنوان یک شمشیر دو لبه برای دوو عمل کرد. دولت کره  با اینکه با ارائه سوبسیدهای فراوران ، اعتبارهای  ارزان و نامحدود و محافظت در برابر رقابت خارجی از این شرکت حمایت کرده بود. با این حال  قیمت این خدمات، وفاداری کامل به دولت بود.

مشکلات دوو از زمانی آغاز شده بود که کیم ‌وو جونگ به دلیل سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه بدهی زیادی به میزان 3/1 میلیارد دلار به بار آورد بدهی های شرکت بدلیل سرمایه گذاری های ناموفق در کشورهای ویتنام، اکراین، رومانی و ازبکستان رو به فزونی گذاشت. دولت های کشورهای فوق نیز در این مشکلات درگیر شده بودند . مثلا در کشور لهستان دوو به دولت قول سرمایه گذاری ۱.۱ میلیارد دلاری و اشتغال20.000 نفری را داده بود که محقق نشد و دولت آن کشور نیز از این مسئله ناراضی بود. از موارد دیگر پرداخت یک میلیارد دلار بابت خرید شرکت کره‌ای «سانگ یانگ» [24]بود که باعث تضعیف بنیه مالی در شرایط بحران اقتصادی گردید. ضعف مدیریت مهم‌ترین دلیل شکست این شرکت بود. مدیریت‌این شرکت که تنها به گسترش و توسعه کسب و کار در زمینه‌های مختلف پرداخته بود بدون در نظر گرفتن سودآوری پروژه‌ها با استفاده از رانت‌های دولتی و سیاسی سعی در مخفی کردن بدهی‌های شرکت داشت که در پایان نیز چنین نشد.

بحران مالی جنوب شرق آسیا در سال‌های ۹۷ و ۹۸ نیز به مشکلات دوو افزود. تامین‌کنندگان اعتبارات شرکت فشار بیشتری برای باز پس‌گیری اعتبارات خود به دوو وارد می‌کردند و مدیریت شرکت را تحت فشار قرار می‌دادند. در این میان مدیریت ضعیف و فساد مالی مدیرعامل وقت مزید بر علت بود و گروه صنعتی دوو متحمل زیان های جبران ناپذیری شد.     

فشار اقتصاد جهانی نیز یکی دیگر از عوامل فروپاشی شرکت دوو بود. فشارهای بین المللی برای تجارت آزاد، دولت کره را وادار به  باز کردن بازارهای این کشور کرد. عدم کنترل واردات باعث گردید شرکتهای کره ای حمایت دولت از تولیدات داخلی را از دست بدهند.

به غیر از موارد بالا شرکت بعلت ورود به عرصه کارهای غیرقانونی برای کسب پروژه های مختلف اعتبار خود را در جامعه  از دست داد و مدیران آن درگیر پرونده های حقوقی گردیدند که به عنوان مثال به پرونده شرکت در برمه می توان اشاره کرد. علیرغم اینکه شرکتهای بین المللی به علت نقض موارد متعدد حقوق بشر توسط حاکمان نظامی برمه تمایلی به فعالیت در این کشور ندارند. ، دوو ، به همراه شرکت فرانسوی توتال و شرکت آمریکایی یونوکال[25] یکی از سه شرکت نفتی فعال در برمه می باشد که که در حال حاضر ، شروع به تولید گاز در این کشور نموده اند. در طی اکتشافات ، دوو یکی از بزرگترین میدان گازی آسیای جنوب شرقی را کشف کرد. این اکتشاف احتمالا مهمترین منبع درآمد ارزی حاکمان نظامی برمه برای ادامه حیات بود. دوو یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در این کشور است. رئیس شرکت بین المللی دوو به اتهام فروش غیر قانونی تجهیزات نظامی به حکومت نظامیان برمه به حبس ابد محکوم شد. دوو ظاهرا تجهیزات نظامی را در ازای کسب امتیاز یک بلوک نفتی به نظامیان فروخته بود. لی (رئیس شرکت بین المللی دوو) در دادگاه اعمال خود را به عنوان " دفاع از منافع ملی کره جنوبی" مطرح نموده بود. در 15 نوامبر 2007 ، لی و سیزده کره ای دیگر به اتهام صدور غیرقانونی تکنولوژی،  سلاح و تجهیزات  نظامی به برمه به حبس ابد محکوم شدند.

فروپاشی و وضعیت حاضر

بعد از اعلام ورشکستگی ،این گروه به سه بخش جداگانه شرکت دوو ،  شرکت مهندسی و ساختمانی دوو و شرکت بین المللی دوو  تجدید سازمان شد. این گروه ها در حال حاضر در بازارهای زیادی ، مانند فرآوری فولاد ، کشتی سازی و خدمات مالی فعالیت موثری دارند. موجودیت شرکت بزرگ و شناخته شده " دوو" در حال حاضر در شرکت دوو الکترونیک که فعال در ساخت لوازم  الکترونیکی است ، متمرکز گردیده است. شرکت دووالکترونیک علیرغم ورشکستگی شرکت اصلی تاکنون با یک لوگو و نام تجاری جدید " DE " به حیات خود ادامه داده است.  اما بسیاری از شرکتهای تابعه و بخش های دیگر ، به شرکتهای مستقل تبدیل و یا بر اساس  " طرح سازماندهی مجدد"  دولت کره در زمان ریاست جمهور کیم دا یونگ[26]  نابود شدند.

• در آمریکای شمالی ، در بازار هدف محصولات دوو الکترونیک با نام تجاری "Trutech" عرضه گردید.

•  در سال 2004 شرکت جنرال موتورز اعلام کرد که صدمه وارد آمده به اعتبار نام تجاری دوو در کشورهای استرالیا و نیوزلند جبران ناپذیر است. مجددا در همان سال ، GM اعلام کرد که نام دوو موتورز در اروپا را از تاریخ اول  ژانویه 2005به شورلت تغییر خواهد داد. در سال 2005 ، خودروهای دوو با نام تجارب هولدن در استرالیا و نیوزلند عرضه گردید. در آفریقای جنوبی ، تایلند و خاورمیانه ، خودروهای دوو در حال حاضر تحت نام شورلت به فروش می رسد. تنها در کشورهای کره جنوبی و ویتنام نام دوو به حیات خود ادامه داده است. شرکت خودروسازی جی ام دوو در حال حاضر پس از خودروسازی هیوندای و کیا موتورز، سومین خودروساز بزرگ کره جنوبی است. این شرکت در سال 2010 ، هفتصد و پنجاه و یک هزار دستگاه خودرو به فروش رساند.

• شرکت تولید کننده وسایل نقلیه تجاری دوو به عنوان پنجمین شرکت بزرگ سازنده وسیله نقلیه تجاری متوسط و سنگین جهان به شرکت تاتا موتورز هند واگذار گردید.

امروز شش شرکت با نام تجاری دوو باقی مانده است :

•        شرکت دوو الکترونیک (DE) – فعال در زمینه الکترونیک

•        شرکت  مهندسی و ساخت و ساز دوو –  متخصص در امور پیمانکاری و ساخت و ساز

•        شرکت بین المللی دوو –  فعال در زمینه تجارت و سرمایه گذاری خارجی

•        شرکت کشتی سازی و مهندسی دریایی دوو (DSME) –  فعال در زمینه کشتی سازی

•        S & T دوو – متخصص در ساخت سلاح های کوچک

•منابع :

1.      دلایل شکست دوو  – مجله تدبیر – تالیف : کوشان غلامی

2.      http://en.wikipedia.org/wiki/Daewoo

3.      http://en.wikipedia.org/wiki/Kim_Woo-jung

4.      http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9002141353

5.      http://www.kaic.ir/

6.      http://mymba.blogfa.com

 http://en.wikipedia.org/wiki/Daewoo

 [1][3] Kim Woo-jung

[5] Saehan Motor 

[6] Daewoo Motor

[7] Daewoo Motor Sales

[8] Daewoo Electronics

[9] Daewoo Precision Industries 

[10] Daewoo Textile Co. Ltd

[11] Daewoo Heavy Industries (DHI(

[12] Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering

[13] Daewoo Securities

[14] Daewoo Telecom Ltd

[15] Daewoo Corporation

[16] Keangnam

[17] Daewoo International

[18] Daewoo Development Co. Ltd

[19] IAE (Institute for Advanced Engineering(

[21] GM Daewoo

[22] Roh Moo-hyun

[23] Roh Tae Woo

[24] Ssangyong Motor

[26] Kim Dae Jung

 

این مقاله در شماره ۱۲۵ مجله اندیشه گستر سایپا در تاریخ مرداد ۱۳۹۱ صص ۴۲-۴۵ منتشر شده است.لازم به ذکر است در سال 1389 ؛ گروه صنعتی انتخاب ایران موفق به خرید شرکت دوو الکترویکس شد. ه گزارش ایسنا محمدرضا دیانی مدیرعامل گروه انتخاب با اشاره به این‌كه گروه انتخاب در نهایت توانست با پیشنهادی به مبلغ پنج میلیون دلار بالاتر از الكترولوكس برنده مزایده خرید دوو الكترونیكس شود، عنوان كرد: دو عامل قیمت بالاتر و ارایه بیزینس پلن قوی باعث شد تا ما در این مناقصه برنده شویم. دیانی گفت: گروه انتخاب با پرداخت 518 میلیون دلار دوو الكترونیكس را می‌خرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
buy generic levitra
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:21 ب.ظ

You reported that exceptionally well.
buy levitra levitra 20 mg bayer prezzo generic levitra vardenafil buy levitra buy levitra online levitra 10 mg kopen vardenafil 20mg buy 10 mg levitra levitra 20mg
buy cialis pills online
سه شنبه 10 مهر 1397 09:12 ق.ظ

This is nicely put! !
cialis online napol cialis from canada we use it cialis online store wow cialis tadalafil 100mg 5 mg cialis coupon printable trusted tabled cialis softabs price cialis wal mart pharmacy online cialis how does cialis work cialis generique 5 mg
buy cialis medication
یکشنبه 8 مهر 1397 05:35 ق.ظ

Excellent postings. Kudos.
cialis for daily use cialis baratos compran uk cialis coupons printable click here to buy cialis prezzo cialis a buon mercato cialis 20 mg cut in half cialis 20 mg cut in half cialis italia gratis interactions for cialis cialis authentique suisse
buy cialis delhi
شنبه 7 مهر 1397 04:01 ق.ظ

You actually revealed this really well.
cialis venta a domicilio cialis daily dose generic cialis with 2 days delivery get cheap cialis cialis uk we choice cialis pfizer india best generic drugs cialis cialis prices in england cialis 30 day sample try it no rx cialis
canadian online pharmacies
شنبه 31 شهریور 1397 07:19 ب.ظ

Point certainly taken.!
canada medication prices pharmacy canada online prescriptions canadian medications online Northwest Pharmacy canada pharmaceuticals online online pharmacies online canadian pharmacies online pharmacies tech school northwestpharmacy canadian medications online
http://viagravipsale.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 05:42 ب.ظ

Appreciate it! Quite a lot of material!

cialis diario compra we like it safe cheap cialis acquisto online cialis only here cialis pills we choice cialis pfizer india cialis generic tadalafil buy cialis professional from usa look here cialis order on line 40 mg cialis what if i take cialis 5 mg schweiz
viagraky.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:37 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
cialis 5 mg effetti collateral cialis en mexico precio no prescription cialis cheap we recommend cialis info cialis canadian drugs cialis daily new zealand cialis online cialis dosage side effects for cialis opinioni cialis generico
http://rldta.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:32 ق.ظ

Appreciate it, Quite a lot of tips!

sildenafil pills how to find viagra can you buy viagra without prescriptions buy viagra online without rx order cheap viagra buy viagra china buy viagra pills online uk how to order viagra price on viagra where can i buy viagra cheap
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:47 ب.ظ

Many thanks! An abundance of data!

cialis uk next day cialis arginine interactio prix cialis once a da cialis prices cialis 20 mg cut in half cialis baratos compran uk only here cialis pills generic cialis side effects of cialis cialis generico milano
http://cialisky.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:44 ق.ظ

Many thanks. Great stuff!
generic cialis 20mg uk tadalafil 5mg canadian cialis warnings for cialis viagra vs cialis vs levitra cialis pills 5 mg cialis coupon printable cialis generic tadalafil buy cialis generico online enter site very cheap cialis
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:38 ق.ظ

Kudos! I enjoy this!
cialis for sale south africa warnings for cialis cialis generico postepay canadian discount cialis how to purchase cialis on line only best offers 100mg cialis generic cialis at walmart cialis kaufen buy cialis online nz cialis 20 mg cut in half
Online cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:32 ب.ظ

Nicely expressed of course. .
legalidad de comprar cialis where to buy cialis in ontario cialis coupons printable cialis efficacit where to buy cialis in ontario il cialis quanto costa cialis para que sirve wow cialis 20 canadian discount cialis 40 mg cialis what if i take
Viagra 20 mg
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 08:10 ق.ظ

Kudos, Quite a lot of write ups!

online viagra order pharmacy viagra prices how do i order viagra online where can i buy generic viagra online where can i buy a viagra buying generic viagra online buy viagra soft online where can i purchase viagra can i buy viagra at walmart buy viagra from uk
Online cialis
جمعه 3 فروردین 1397 09:52 ب.ظ

Valuable knowledge. Thank you!
cialis generico en mexico cialis tadalafil online cialis australia org we use it cialis online store cialis generique 5 mg cialis mit grapefruitsaft prices for cialis 50mg venta cialis en espaa tadalafil 20 mg generic cialis tadalafil
Buy generic cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 03:30 ق.ظ

You said it perfectly.!
cialis cuantos mg hay cialis 20mg prix en pharmacie cialis rckenschmerzen generic cialis tadalafil where do you buy cialis generic cialis in vietnam prescription doctor cialis generic cialis tadalafil tadalafilo cialis 5 mg
مناقصات
پنجشنبه 13 مهر 1396 11:56 ق.ظ
ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر اطلاعات کامل تری دارید
در سایت قرار دهید
مزایده چسب، رنگ ،‌رزین
چهارشنبه 12 مهر 1396 08:45 ق.ظ
مزایده چسب، رنگ ،‌رزین
مناقصات راهسازی رتبه بالا
سه شنبه 11 مهر 1396 11:36 ق.ظ
مناقصات راهسازی رتبه بالا
مناقصات سایر مناقصه های ساختمان
پنجشنبه 6 مهر 1396 10:09 ق.ظ
مناقصات سایر مناقصه های ساختمان
مناقصات آب و فاضلاب،آبیاری و زهکشی،سدوکانال، منابع طبیعی و پروژه های دریایی
پنجشنبه 6 مهر 1396 09:45 ق.ظ
مناقصات آب و فاضلاب،آبیاری
و زهکشی،سدوکانال، منابع طبیعی و
پروژه های دریایی
مناقصات لیبل
پنجشنبه 6 مهر 1396 09:43 ق.ظ
مناقصات لیبل
corinnamoga.weebly.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:39 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if
you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was
hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
reading your blog and I look forward to your new updates.
Where are the femur tibia and fibula?
شنبه 14 مرداد 1396 05:20 ق.ظ
I am not sure where you're getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.
reakratz.wordpress.com
شنبه 7 مرداد 1396 01:54 ب.ظ
Excellent article. Keep writing such kind of info on your blog.
Im really impressed by your site.
Hello there, You've done an incredible job. I will definitely
digg it and in my opinion recommend to my friends. I am confident they'll be benefited from this web site.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:12 ق.ظ
I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however this
article is genuinely a nice article, keep it up.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:15 ق.ظ
What's up every one, here every one is sharing these experience, thus it's fastidious to read this webpage,
and I used to pay a quick visit this website every day.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 06:08 ق.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so
much, However I am experiencing difficulties
with your RSS. I don't know the reason why I cannot join it.
Is there anybody having the same RSS problems? Anyone that knows
the answer will you kindly respond? Thanks!!
فهیمه
یکشنبه 16 فروردین 1394 07:41 ب.ظ
سلام خیلی عالی بود. خووندمش. چقدر تامل انگیز بود. امتحان بزرگ و ادم های بزرگ ولی نام بلندش زیر سواله
و قرآن میگه اجر نیکوکاران با ماست
و بشر الصابرین

من وب ندارم تو سر بزنی دارم می سازمش ولی وب من آموزشی خواهد بود :)
پاسخ الهام اعتدالی دهکردی : سلام بر شما. مشتاقانه منتظرم فهیمه عزیزم.
شبکه اجتماعی فیس پلاک
جمعه 14 فروردین 1394 11:01 ق.ظ
سلام از وبلاگتون دیدن کردیم
عالی بود
از شما رسما دعوت میکنیم تا در شبکه ما عضو شوید و مطالبتان را به اشتراک گذارید تا بقیه هم استفاده کنند
منتظر حضور شما دوست عزیز هستیم!

با تشکر
مدیریت شبکه اجتماعی فیس پلاک
ندا
سه شنبه 11 فروردین 1394 05:45 ب.ظ
سلاااااااااااااااااااااامخوووووووبی؟به وبت س زدم میشهبه وبم سربزنی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo